• Kategorie
  • Szukaj
  • Koncentratory tlenu

 

Koncentratory tlenu - najczęściej zadawane pytania

 

1.      Dlaczego potrzebujemy tlenu?

Tlen, który przyswajany jest za pomocą procesu oddychania, ma szereg funkcji niezbędnychdo życia. Tlen jest podstawowym składnikiem odżywczym naszych komórek. Podczas niedotlenienia praca wszystkich narządów wewnętrznych, neuroprzekaźników, krwiobiegu zostaje spowolniona.

Prawidłowy poziom tlenu, czyli zakres saturacji powinien wynosić ok. 95 — 99%.

Najważniejszym, nieinwazyjnym sposobem zmierzenia tej wartości jest pomiar pulsoksymetrem.

Obniżona saturacja powinna nas zaniepokoić, ponieważ pacjent może wymagać konsultacji lekarskiej i może być konieczne zastosowanie tlenu.

 

 

2.Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu wyposażone są w specjalne sita molekularne, w których w procesie sprężania powietrza cząsteczki tlenu oddzielane są od cząsteczek azotu. Z koncentratora tlenu do pacjenta  trafia tlen o wysokim stężeniu za pośrednictwem wąsów tlenowych lub maseczki tlenowej. Azot natomiast trafia z powrotem do otoczenia.

W przeciwieństwie do butli z tlenem koncentrator tlenu nie posiada zbiornika ze sprężonym gazem, a tlen produkowany jest na bieżąco, a więc nie wymaga napełniania , może wytwarzać tlen 24 godziny na dobę

 

3. Czy tlenoterapia jest bezpieczna?

Tlenoterapia za pomocą koncentratora tlenu jest wygodna i bezpieczna dla pacjenta. Pomaga walczyć w niszczeniu beztlenowych szczepów bakterii jak i wielu rodzajów wirusów.

Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że tlen jest lekiem, i tak jak każdy lek należy go stosować zgodnie ze wskazaniami i dokładnie dawkować. Pamiętaj, że przedawkowanie tlenu może prowadzić do wystąpienia działań toksycznych.

Nie zaobserwowano żadnych niebezpiecznych działań niepożądanych przy stosowaniu łagodnej hiperbarycznej terapii tlenowej, jednak niektóre osoby mogą doświadczyć lekkiego zmęczenia w początkowej fazie terapii. Jest to naturalny objaw związany z oczyszczaniem się organizmu z toksyn.

 

 

4. Jaki przepływ tlenu należy ustawić w koncentratorze?

Przepływ należy ustalić z lekarzem specjalistą i ustawić taki jaki zalecił lekarz.

 

 

5. W jaki sposób najlepiej podać tlen pacjentowi?

Najwygodniejszą metodą są tzw. wąsy tlenowe. Dają one pacjentowi jednocześnie podczas tlenoterapii  możliwość rozmowy czy jedzenia. Podczas stosowania wąsów tlenowych musimy mieć pewność, że pacjent prawidłowo oddycha nosem. Jeśli tej pewności nie mamy lub pacjent jest nieprzytomny zaleca się zastosowanie maski tlenowej.

 

6. Jak często i jak długo powinniśmy korzystać z koncentratora tlenu?

Należy skonsultować z lekarzem specjalistą czas oraz częstotliwość korzystania z koncentratora tlenu.  Koncentrator tlenu poprzez podaż tlenu jest wsparciem naturalnego oddechu pacjenta. Zazwyczaj, aby uzyskać poprawę zawartość tlenu we krwi pacjenta należy przez co najmniej 2 godziny pobierać tlen z koncentratora.

 

7. Czy powinniśmy podczas tlenoterapii domowej korzystać z nawilżacza?

Koniecznie. Pozwala to zapobiec nadmiernemu wysuszeniu śluzówek podczas stosowania tlenoterapii.

 

8. Koncentrator tlenu – dlaczego warto?

Tlenoterapia jest skuteczną metodą walki z chorobami układu oddechowego. Ponadto terapia tlenem sprzyja pacjentom chorującym na niewydolność serca oraz na choroby onkologiczne.

Tlenoterapia wpływa na:

       Zwiększa dopływ tlenu do zdrowych i uszkodzonych tkanej; dotlenienie narządów wewnętrznych (m.in mózg, serce), co prowadzi do lepszej sprawności psychicznej i fizycznej

       Spowalnia postęp przewlekłych chorób płuc oraz redukuje zaburzenia oddychania

       Zwiększa metabolizm tkankowy i przyspiesza eliminację toksyn

       Działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie

       Wspomaga mechanizmy odpornościowe

       Wpływa na poprawę samopoczucia

 

 

9. Co można zrobić, gdy aparat praca koncentratora tlenu przeszkadza?

Najlepszy sposobem jest ustawienie koncentratora jak najdalej od pacjenta. Dostępne są dłuższe wężyki/dreny, które pozwalają odstawić urządzenie do innego pomieszczenia. Ważne, jest aby nie ustawiać koncentratora w pomieszczeniu, w którym może utrzymywać się wilgoć np. W łazience,

w piwnicy, na balkonie. Koncentrator tlenu w celu zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń (co najmniej 20-30 cm).

 

10. Jaką wodę najlepiej stosować w nawilżaczu?

Do nawilżacza najlepsza do stosowania jest woda destylowana lub demineralizowana, pozwala ona zapobiegać osadzaniu się w butelce kamienia. Pojawienie się kamienia w butelce może doprowadzić do zapchania całego obiegu powietrza, co doprowadzi do awarii koncentratora.

 

11. Czy mogę zwiększyć przepływ tlenu jeśli pacjent pomimo podłączenia odczuwa zwiększone zapotrzebowanie na tlen?

Jeśli pacjent pomimo podłączenia nadal odczuwa zwiększone zapotrzebowanie na tlen to należy skonsultować się z lekarzem specjalistą lub lekarzem prowadzącym. Do czasu uzyskania zaleceń od lekarza można podnieść przepływ tlenu maksymlnie do 4 litrów na minutę. Należy jednak pamiętać, że przy samodzielnych zmianach przepływu bez konsultacji z lekarzem zamiast pomóc możemy zaszkodzić pacjentowi.

 

12. Jak często należy wymieniać filtry?

Filtr gąbkowy należy regularnie, przynajmniej raz w tygodniu oczyszczać z kurzu. Zgodnie z zaleceniem producenta urządzenie powinno się wykonać przegląd urządzenia i wymienić filtr wstępny, który znajduje się pod klapką serwisową oraz filtr antybakteryjny. W tym celu najlepiej skontaktować się z serwisem, który jest prowadzony przez lokalnego dystrybutora.

 

13. Jakie są rekomendowane akcesoria do koncentratora tlenu?

Do koncentratora można dokupić nawilżacz, kaniule nosowe (wąsy tlenowe), maskę tlenową, łącznik do nawilżacza tlenu, łącznik do nawilżacza, łącznik drenów tlenowych, przewód tlenowy, pulsoksymetr. Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i dodatkowo zakupić łącznik przeciwpożarowy, który zakłada się pomiędzy drenem tlenowym a wąsami tlenowymi.

 

14. W jaki sposób można sprawdzić, czy poziom tlenu we krwi pacjenta jest prawidłowy?

Do codziennego monitorowania saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem oraz tętna służy pulsoksymetr.

Jest małe, poręczne urządzenie medyczne, z bardzo czytelnym wyświetlaczem, dlatego można go używać zawsze kiedy będzie taka potrzeba. Sprawdza się w przypadku zaburzeń oddechowych oraz u pacjentów przewlekle chorych jak i sportowców lub osób intensywnie trenujących. Prawidłowa saturacja powinna wynosić ok. 95 — 99%.

 

15. Koncentrator tlenu - jaki wybrać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry techniczne:

       Stopień koncentracji tlenu - im wyższy stopień, tym koncentrator jest wyższej jakości. Urządzenie koncentrujące tlen na poziomie 90-95% będzie korzystnym rozwiązaniem w zakresie przepływu 0,5 – 5 l/min.

       Ciągły tryb pracy

       Niskie zużycie prądu poniżej 400 Watt

       Stopień hałasu poniżej 43dB

 

Każdy z wymienionych elementów wpływa nie tylko na codzienny komfort pacjenta, ale także na efekty leczenia.

 

16. Czy tlenoterapię za pomocą koncentratora tlenu można również stosować w nocy?

Jak najbardziej. Tlenoterapia podczas snu jest również bardzo skuteczna. Jeśli aparat zbyt głośno pracuje, co może przeszkadzać pacjentowi, to należy ustawić koncentrator w innym pomieszczeniu, jednocześnie przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa (patrz pytanie nr 19).

 

17. Dla kogo?

Urządzenie wykorzystywane jest przy domowym leczeniu wielu schorzeń układu oddechowego, nerwowego, krwionośnego oraz regeneracji tkanki łącznej. Koncentrator tlenu pozwala choremu na kontynuację leczenia w domu bez konieczności hospitalizacji.

Tlenoterapia jest wykorzystana w leczeniu:

       Chorób płuc, np: astmie, POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), mukowiscydozie

       Chorób układu krążenia, np..: niewydolności krążenia

       Chorób onkologicznych, np. rak płuc

       Przewlekłego zmęczenia

       Bezsenności

       Nietolerancji wysiłku

       Migren i w leczeniu klasterowego bólu głowy

       COVID-19

 

18. Czy obsługa koncentratora tlenu jest trudna?

Obsługa koncentratora tlenu nie jest skomplikowana. Koncentrator tlenu jest prosty i bardzo wygodny w codziennej obsłudze. Należy napełnić nawilżacz wodą destylowaną lub demineralizowaną, podłączyć wąsy tlenowe lub maskę tlenową, uruchomić urządzenie, następnie zgodnie z zaleceniami lekarza ustawić odpowiedni dla pacjenta przepływ tlenu i założyć pacjentowi wąsy tlenowe lub maskę tlenową.

Każde urządzenie zaopatrzone jest w instrukcję obsługi, która krok po kroku objaśnia warunki użytkowania koncentratora tlenu.

 

19. Jak należy odpowiednio dbać o koncentrator tlenu?

Należy pamiętać o regularnym, przynajmniej raz w tygodniu oczyszczaniu filtra gąbczastego z kurzu. Ponadto raz w roku wykonać przegląd urządzenia i wymienić filtr wstępny, oraz filtr antybakteryjny. Pomoże nam w tym serwis, który jest prowadzony przez lokalnego dystrybutora.

Koncentratora tlenu nie należy ustawiać w pomieszczaniach w których może występować wilgoć: w łazience, w piwnicy, na balkonie. Pomieszczenie powinno być wolne od dymu tytoniowego oraz mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń (co najmniej 20-30 cm), aby zachować odpowiednią cyrkulację powietrza.

Bezpośrednio po wyłączeniu koncentratora warto odczekać kilka minut przed ponownym jego włączeniem.

 

20.  Jaka jest różnica pomiędzy koncentratorem tlenu, a butlą z tlenem?

Koncentratory z tlenem są bezpieczniejszą alternatywą dla butli z tlenem.

Nie stwarzają ryzyka wybuchu, a w razie pożaru nie rozniecają ognia. Koncentratory tlenu nie stwarzają problemów z uzupełnieniem tlenu, o którym należy pamiętać w przypadku korzystania z butli z tlenem. Butle z tlenem to dużo droższa eksploatacja, ponieważ trzeba doliczyć koszt wynajmu oraz każdorazowego napełnienia butli.

 

Rekomendowane akcesoria do koncentratora tlenu:

 

    Nawilżacz do koncentratora tlenu  (butelka na wodę)

    Dren tlenowy

    Kaniule nosowe

    Łącznik do nawilżacza tlenu

    Łącznik drenów tlenowy

    Przewód tlenowy

    Łącznik drenu przeciwpożarowy

 

Filtry do koncentratorów tlenu:

 

       Filtr wstępny - gąbkowy

       Filtr powietrza

       Filtr antybakteryjny