• Kategorie
 • Szukaj
 • Nebulizatory | Inhalatory

Inhalator czy nebulizator? Która nazwa jest prawidłowa?

INHALATOR oraz NEBULIZATOR to urządzenia do terapii oddechowej, za pomocą którego można podać leki bezpośrednio do górnych i dolnych dróg oddechowych.

Nebulizator zmienia postać leku z płynnej w aerozol,  „mgiełkę” zawierającą mikroskopijne cząsteczki leku w powietrzu. Ułatwia wdychanie roztworu soli fizjologicznej lub/oraz leku pozwalając na ich dostarczenie bezpośrednio do najgłębszych partii układu oddechowego. Natomiastinhalator to urządzenie dawkujące lek wziewny rozpylając pod ciśnieniem bądź z dysku do inhalacji w postaci proszkowej. Równie często spotkamy obie nazwy jako określenie urządzenia elektrycznego pneumatyczno-tłokowego zwanego też sprężarką, która wytwarza przepływ powietrza wędrującego przez przewód powietrzny do pojemnika z lekiem (nebulizatora). W pojemniku z lekiem wspomniana wyżej ciecz tj. sól fizjologiczna zamienia się w mgiełkę.
 

image

Zastosowanie inhalatora oraz nebulizatora

 • infekcje dróg oddechowych,
 • przewlekłe choroby płuc,
 • kaszel, przeziębienie, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc,
 • astma, choroby alergiczne.

Stosowanie inhalatora jest zróżnicowane w zależności od jego rodzaju. W tradycyjnym kieszonkowym inhalatorze proszkowym należy uwolnić dawkę leku, wykonując jednocześnie powolny wdech.

Inhalator proszkowy może występować pod wieloma postaciami, jednak najpopularniejszą jest dysk, ponieważ siła, która jest potrzebna, by wciągnąć lek, jest niewielka. Dzięki temu mogą go stosować zarówno dzieci, jak i osoby starsze, jak również osoby z POChP. Są małe i wygodne – chory może je mieć przy sobie i użyć zawsze wtedy, gdy czuje taką potrzebę. W związku z tym są polecane alergikom i astmatykom.

Natomiast inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe, czyli tzw. nebulizatory, automatycznie dawkują lek, dlatego są bardziej komfortowe w użyciu. Wymagają podłączenia do zasilania sieciowego, tylko niektóre modele posiadają wewnętrzne baterie.

Nine years old kid with allergic asthma, inhaling his medication through spacer while looking at with his tired eyes

Nebulizator składa się z 3 części: ze zbiorniczka z lekiem pod ciśnieniem, ustnika i zatyczki, która chroni przed zabrudzeniem. Domowe nebulizatory zazwyczaj przystosowane są do pracy przerywanej, gdyż nie ma potrzeby stosowania w trybie ciągłym. Takie zastosowanie najczęściej spotyka się w szpitalu, gdzie nebulizatory stosowane są przez dłuższy czas u wielu pacjentów.

Te niewielkie urządzenia są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają okresowych czynności serwisowych. Dostępnych jest wiele modeli spełniających oczekiwania przyszłych użytkowników, od kolorowych modeli dla najmłodszych przez klasyczne do nowoczesnych urządzeń dla wymagających użytkowników.

Stosowanie nebulizatora

 • Do nebulizatora pneumatycznego wlej odmierzoną dawkę leku i 3-4 ml 0,9% fizjologicznego roztworu soli. (pod warunkiem, że chory nie stosuje leków konfekcjonowanych, które należy stosować bez rozcieńczenia).
 • Połącz nebulizator z ustnikiem lub maską, a następnie nebulizator z kompresorem za pomocą dołączonego przewodu.
 • Przyjmij odpowiednią pozycję (siedzącą lub leżącą – zależy od rodzaju stosowanego inhalatora).
 • Przyłóż maskę do twarzy tak, aby szczelnie do niej przylegała (tylko wtedy można osiągnąć pełną skuteczność leczenia). W przypadku nebulizacji przez ustnik, należy go przytrzymać zębami i szczelnie objąć ustami.
 • Włącz urządzenie. Wykonuj spokojnie, powolne i głębokie wdechy przez usta, a na szczycie wdechu na krótko zatrzymał oddech. Oddychaj w ten sposób do momentu opróżnienia pojemnika na lek. Po zakończonej inhalacji wypłucz usta.
 • Wyłącz urządzenie i rozkręć nebulizator. Następnie wszystkie plastikowe części: nebulizator, ustnik, maska, umyj ciepłą wodą z odrobiną mydła i wypłucz pod bieżącą wodą. Potem dobrze wysusz i złóż urządzenie.